Skorzystaj z jednej z najlepszych firm pożyczkowych na rynku:

Jeśli nie wiesz co wybrać, to sprawdź aktualny --->Ranking szybkich pożyczek

KOKOS.pl czyli jak pożyczać od innych

Bywają w życiu chwile, w których naprawdę trudno związać koniec z końcem. Czasami brakuje nam pieniędzy na podstawowe rzeczy, a niekiedy po prostu, na zwykłe szaleństwo, bądź kaprys, pod postacią nowego auta czy laptopa. Wówczas niezbędne jest zaciągnięcie pożyczki. Co zrobić jeśli jednak z jakiś powodów nie chcemy robić tego w banku, a nasi znajomi, nie mają możliwości użyczyć potrzebnej nam kwoty Wystarczy zajrzeć na najbardziej chyba popularny seris pożyczek społecznościowych, jakim jest właśnie portal KOKOS.pl. 

Zasada działania tegoż portalu jest dziecinnie łatwa. Istnieją tu dwie grupy użytkowników – pożyczkobiorcy i inwestorzy. Łatwo ich ze sobą połączyć – inwestorzy pożyczaką pożyczkobiorcom. Mogą dokonywać tego również na dwa sposoby. Pierwszym jest wystawienie oferty przez inwestora ” chcę pożyczyć sumę X, na X dni, na X%”, drugim natomiast wystawienie aukcji przez pożyczkobiorcę „potrzebuję pożyczyć X zł, na X dni, na X%, chcę spłacać X zł miesięcznie”. Obie formy są wprawdzie atrakcyjne, jednakże w przypakdu aukcji, pożyczkobiorca sam ustala reguły gry, a inwestorzy, którym one odpowiadają przyłączają się do niej. Często zdarza się, iż wnioskując w takowej aukcji o pożyczkę w wysokości chociażby 1000 zł, zbierzemy tę sumę od kilku inwestorów. Istotne jest jednak, że pożyczka zostanie zrealizowana, jeśli zebrana zostanie większa część pożyczki. Wszytsko zależy więc od ofert inwestorów.

Aby jednak pożyczkobiorca mógł w pełni korzystać z serwisu, a więc wystawiać aukcje, musi przejść pakiet weryfikacji, a zatem pokazać troszkę swych danych, by druga strona miałą szansę poczuć się bezpiecznie, a zarazem wiedzieć komu udostępnia swoje pieniądze. Weryfikacje nietety są płatne i również możemy podzielić je na dwie grupy, te obowiązkowe i dobrowolne. Wśród tych pierwszych znajdziemy:

  • weryfikację numeru telefonu komórkowego – w odpowiednie miejsce na portalu należy wpisać kod, który otrzymamy SMSem na numer wpisany wcześniej w danych – koszt tej weryfikacji wynosi 5 zł i aktywna będzie przez rok.
  • weryfikację w instytucjach KRD, ERIF, InfoMonitor – każda po kolei kosztuje 5 zł, a polega zwyczajnie na sprawdzeniu pożyczkobiorcy w bazie instytucji, w celu sprawdzenia historii kredytowej – każda ważna jest przez trzy miesiące.
  • weryfikację dowodu osobistego – niezbędne jest wysłanie na podany adres e-mail skanu lub zdjęcia dowodu osobistego, które zostaną porównane z danymi, jakie wpisane zostały przy rejestracji – koszt to 5 zł, a weryfikacja jest jednorazowa, więc nie trzeba jej powtarzać.

Widać więc wyraźnie, iż chcąc wystawić aukcję, najpierw trzeba wydać 25 zł na weryfikacje, obecnie, w trakcie trwania promocji, można dokonać tego za 5 zł, co jest opcją bardziej korzystną. NAleży jednak stwierdzić, iż te weryfikacje są jedynie weryfikacjami obowiązkowymi. Nie zonacza to, że inwestor będzie już chciał inwestować w naszą aukcję. Z reguły jest tak, że chętni do inwestycji pojawiają się dopiero, gdy użytkownik posiada zweryfikowany adres zamieszkania, bądź inną weryfikację dobrowolną.

  • zatrudnienie – 9 zł
  • allegro – 0 zł
  • adres zamieszkania – 9 zł
  • rachunki – 5 zł
  • weryfikacja finansowa – 10 zł

W drugą stronę wszystko działa tak samo, inwestor podaje jakie minimalne weryfikacje powinien mieć pożyczkobiorca, by móc skorzystać z jego oferty i niestety w 90%, wśród wytycznych pojawiają się weryfikacje dobrowolne, między innymi adres zamieszkania. Zanim więc zdecydujemy się na udział w Social Lendingu, musimy zastanowić się czy naprawdę nas na to stać i czy jesteśmy w stanie przekonać do siebie inwestorów. Istotnym aspektem jest również prawdopodobieństwo, że przejdziemy pozytywnie wszelkie weryfikacje, ich brak, uniemożliwi dalszą karierę w serwisie.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pożyczka – co to takiego?

Każdego dnia, mijamy całe mnóstwo ofert pożyczkowych, nie da się jednak ukryć, że pod wdzięcznym i chwytliwym słowem pożyczki, kryją...

Zamknij