Skorzystaj z jednej z najlepszych firm pożyczkowych na rynku:

Jeśli nie wiesz co wybrać, to sprawdź aktualny --->Ranking szybkich pożyczek

Kredyt konsumencki : nowe zasady

Banki i instytucje finansowe, tak jak każdy przedsiębiorca, na wiele różnorodnych sposobów próbują nas przekonać do swojej oferty. Niejednokrotnie, dokonują tego ukrywając wiele istotnych faktów przed kredytobiorcą, który z przyzwyczajenia, naiwności bądź braku czasu nie zawsze czyta dokładnie długą umowę kredytową.

Z dniem 18 grudnia bieżącego roku, wejdzie w życie ustawa, która znacząco zmieni obraz zaciągania kredytów i pożyczek. Tym razem dotyczy ona kredytu konsumenckiego i wprowadza całe mnóstwo zmian, z czego większość na korzyść konsumenta.

Jedną z istotnych i wartościowych zmian, będzie umożliwienie rezygnacji klientowi pożyczkobiorcy, w ciągu dłuższego czasu. Możliwe stanie się odstąpienie od podpisanej umowy w ciągu nawet dwóch tygodni. Co więcej tutaj najbardziej atrakcyjny punkt ustawy obowiązkiem instytucji finansowych, udzielających kredyty konsumenckie, będzie przedstawienie konsumentowi informacji o warunkach zadłużenia, w przejrzystej i jednolitej formie za pomocą formularza informacyjnego. Za jego pomocą pożyczkobiorca dowie się jakie parametry przedstawia pożyczka – czas spłaty, RRSO, oprocentowanie itp. – ile wynoszą koszty kredytu, wraz z podaną sumą końcową, czyli ile musi zapłacić konsument w rzeczywistości za zaciągany kredyt, a także czy i jakie zabezpieczenia będą wymagane przy zaciąganiu pożyczki bądź kredytu oraz jaki jest ich koszt. Co ważne, w formularzu informacyjnym, zawarta musi zostać informacja o rtm, czy warunkiem zaciągnięcia konkretnego zobowiązania są umowy dodatkowe, ubezpieczenie, zakup karty itp., co wyeliminuje ukrytą sprzedaż wiązaną.

Dużą zmianą staje się również rozszerzenie ustawy o kredycie konsumenckim. Limit wysokości kredytów objętych zapisami tejże ustawy, do tej pory wynosił 80 tysięcy złotych, po wprowadzeniu rozszerzenia, będzie to 255 550 zł,za sprawą czego objęte nią zostaną również niektóre kredyty hipoteczne.

Na koniec warto także wspomnieć o zmianie, która zobowiązywać będzie do poinformowania klienta, o wynikach zapytań z konkretnych baz danych, co w dalszej kolejności skutkuje otrzymaniem informacji z jakiego powodu, wniosek kredytowy został odrzucony.

 Nowa ustawa, pozwoli uniknąć kredytobiorcom wpadania w pułapki kredytowe, co z pewnością zwiększy zaufanie do kredytów i pożyczek. Ustawa ta niesie jednak ze sobą również pewne zmiany, nie do końca odpowiadające klientom likwidację limitu opłat i prowizji, który do tej pory wynosił 5%.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kredyt w złotówkach czy walucie obcej?

Każdy kredyt czy pożyczka powinny być decyzją przemyślaną. Niestety chwilówki, kredyty na święta, ogólnie rzecz biorąc kredyty gotówkowe czy te...

Zamknij