Skorzystaj z jednej z najlepszych firm pożyczkowych na rynku:

Jeśli nie wiesz co wybrać, to sprawdź aktualny --->Ranking szybkich pożyczek

Oprocentowanie stałe czy zmienne?

Brnąc dalej w temat zmiennych i stałych parametrów ofert banków, warto przyjrzeć się różnicy, jaka pojawia się między oprocentowaniem stałym i zmiennym. Parametrów w ofertach kredytowych jest tak wiele, że niełatwo jest wybrać konkretną ofertę. Może będzie to prostsze, kiedy dokładnie zostaną przybliżone poszczególne ich aspekty.

Udając się po kredyt, szczególnie ten długoterminowy, pojawiają się dwie możliwości, wyboru oprocentowania zmiennego i stałego. Wybór ten jest w teorii, w praktyce bowiem, większość banków z marszu, nie chcąc stracić na kredycie wieloletnim, proponują kredyt o oprocentowaniu zmiennym. W naszym kraju, pojawia się dosłownie kilka banków, w których można znaleźć oprocentowanie stałe.

Oprocentowanie stałe, które z pewnością jest mniej opłacalne dla banków, nam zapewnia bezpieczeństwo. Nie zawsze jednak stanowi opcję bardziej opłacalną niż oprocentowanie zmienne. Warto więc dokładnie porównywać oferty. Stałe, mówi o tym, że przez cały okres kredytowania, bądź w szczególnych przypadkach, przez okres określony w umowie, oprocentowanie się nie zmieni. Oprocentowanie zmienne wręcz przeciwnie. Tak jak w przypadku stałego, otrzymany harmonogram spłat kredytu, nie zostanie zmieniony, tak w kwestii zmiennego, wszystko zależy od stopy referencyjnej. Oprocentowanie zmienne, składa się bowiem z dwóch części. Pierwsza jest stała i jest nią zysk banku, czyli marża. Drugą zaś, jest wspomniana stopa referencyjna, która kształtowana zostaje przez rynek, nie zaś bank, przez co od komercyjnych banków jest zupełnie niezależna. Stopa referencyjna ulega codziennej zmianie.

Co wynika z tego faktu wynika dla potencjalnego kredytobiorcy Przede wszystkim kredyt na starcie, będzie tańszy niż ten z oprocentowaniem stałym. Może być to jednak zgubne, szczególnie wówczas, gdy stopy cały czas będą rosły. Nie da się jednak ukryć, że ich spadek stanowi znaczącą korzyść dla kredytobiorcy, której pozbawiony jest każdy, kto wybrał opcję stałego oprocentowania. Dodatkową kwestią pozostaje również wcześniejsza spłata kredytu, która w przypadku oprocentowania stałego jest z pewnością mniej korzystna.

Jak się zatem okazuje, plusy i minusy, jak wszystko, posiadają obie formy oprocentowania. Zmienne jest uosobieniem ryzyka, które może przynieść ogromne korzyści, ale także wielkie straty. Natomiast oprocentowanie stałe, choć nie zawsze jest tańsze, to na pewno bezpieczne.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Raty malejące czy stałe?

Zaciągając kredyt, istotne jest dla nas, by zapłacić za niego jak najmniej. Bardzo ważne staje się jednak także to, czy...

Zamknij