Skorzystaj z jednej z najlepszych firm pożyczkowych na rynku:

Jeśli nie wiesz co wybrać, to sprawdź aktualny --->Ranking szybkich pożyczek

Wpływ terminu spłaty zadłużenia na jego koszt

W poprzednim poście przedstawiłam ogólny zarys kosztów, które dotyczą zarówno kredytu, jak i pożyczki. Zgodnie z zapowiedzią, postaram się udowodnić, jak ogromny wpływ ma ilość rat i termin spłaty, długu na wysokości kosztów, jakimi ów kredyt lub pożyczka zostanie obciążony. Pokażę również, jak łatwo porównać i obliczyć wszelkie parametry, jakie na pierwszy rzut oka nie są wyrażone liczbami. 

Do udowodnienia tegoż faktu, niezbędne są nam obliczenia, a zatem również dane. Ustalmy więc, iż będziemy mówić o banku pierwszym, nazwijmy go Bank Nowak oraz drugim banku, Bank Kowalski. Oba banki przedstawiają przed nami identyczną ofertę, w której możemy zaciągnąć kredyt w wysokości 120 tys. zł, oprocentowany na 40%. Jedyną różnicą jest fakt, iż bank Nowak daje nam możliwość spłaty jednorazowej całego zadłużenia, pod koniec trwania okresu kredytowego, podczas gdy bank Kowalski, zobowiązuje do spłaty zadłużenia w czterech ratach, realizowanych co kwartał.

W przypadku banku Nowak, sytuacja jest prosta i przejrzysta. Zaciągając  0 tysięcy, doliczamy do nich 40%, co daje nam sumę do spłaty w wysokości 168 tysięcy złotych. Jak kształtuje się natomiast przypadek w banku Kowalski Aby dowiedzieć się czy jest to oferta bardziej czy mniej korzystna, musimy obliczyć średni okres kredytu – całkowicie będzie on spłącony po roku, ale pamiętajmy, że każda kolejna spłąta raty obniża jego wysokość. Średni okres możemy policzyć za pomocą wzoru (r 1) :2, przy czym r są ilością rat, u nas 4. Podstawiając ów liczby, otrzymujemy 2,5 kwartału – średni okres kredytu. 2,5 kwartału to tyleż samo co 0,625 roku. Mając tę informację, każdy jest w stanie obliczyć ile powinny wynieść odsetki od sumy 120 tysięcy w bnaku Kowalski. Liczymy to następująco: 120 tys. x 40% x 0,625 roku = 30 tys. Tutaj znajdujemy odpowiedź 30 tysięcy to suma odsetek od całej sumy.

Widzimy zatem wyraźnie, że mimo, że wszelkie inne parametry były identyczne, ilość rat, znacząco zmienia koszt kredytu. Co więcej często wydaje nam się, że im więcej rat, tym droższy kredyt, wszystko jednak przed podpisaniem umowy należy dokładnie przeanalizować i policzyć. W tym przypadku, korzystając z oferty banku Kowalski, oszczędzamy aż 18 tysięcy złotych.

Warto jest więc poświęcić troszkę czasu, by rzeczywiście znacząco poprawić swoje finanse.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Koszty kredytu i pożyczki

Zaciągając kredyt, pożyczkę czy jakiekolwiek inne zobowiązanie, zastanawiamy się jak wiele będzie nas ono kosztować. Choć rzeczywiście, zdarzają się w...

Zamknij