Skorzystaj z jednej z najlepszych firm pożyczkowych na rynku:

Jeśli nie wiesz co wybrać, to sprawdź aktualny --->Ranking szybkich pożyczek

Pożyczka nie jest tym samym co kredyt!

Wielu osobom mylnie się wydaje, że kredyt i pożyczka niczym się nie różnią. Okazuje się jednak, że każde z tych dwu zobowiązań finansowych różni się znacznie pod wieloma kwestiami. Przede wszystkim kredyt opiera się o prawo bankowe, a pożyczka podlega jedynie zasadom wpisanym w kodeks prawa cywilnego. Z tego faktu wynika szereg ważnych konsekwencji różnicujących kredyt od pożyczki.

Czym jest kredyt

Kredyt to forma zadłużenia, którą możemy zaciągnąć jedynie w banku. Nie ma więc możliwości, aby otrzymać pieniądze na umowie kredytowej od osoby fizycznej czy jakiejkolwiek instytucji finansowej poza bankiem. Poza tym przed podpisaniem umowy (wyłącznie forma pisemna) o kredyt istnieje konieczność spełnienia szeregu wymagań formalnych. Przede wszystkim bank musi w formularzu umowy kredytowej zawrzeć dokładne informacje dotyczące oprocentowania i prowizji wchodzących w skład kredytu. Dodatkowo przed podpisaniem umowy o kredyt istnieje konieczność sformułowania celu na jaki zaciągnięte pieniądze zostaną przeznaczone. W przypadku odejścia od tych postanowień bank ma prawo żądać natychmiastowego zwrotu pieniędzy. Po spełnieniu wszystkich wymagań formalnych pozostaje jeszcze kwestia przekazania środków finansowych. Istnieje w tym miejscu zasada mówiąca, że pieniądze kredytowe mogą być przelane wyłącznie na konto bankowe kredytobiorcy. Nie ma zatem możliwości otrzymania kredytu w formie gotówkowej!

spotkanie z doradcą

Kredyty mogą być udzielane jedynie przez banki.

 

Czym jest pożyczka

Pożyczka jest umową zupełnie odmienną od kredytu. Z powodu tego, że nie podlega ona zasadom prawa bankowego, upoważnione do jej udzielania są wszelkie instytucje i osoby fizyczne. Jedynym warunkiem jest wyłącznie fakt posiadania danych środków przez pożyczkodawcę – musi być on ich właścicielem. Pożyczka jest także zwolniona z niemal wszystkich wymogów formalnych. Najczęściej do jej otrzymania wystarczy jedynie ukazanie dowodu osobistego, a zawrzeć ją można nawet w formie ustnej. W przypadku zaciągania pożyczki nie ma również konieczności formułowania celu na jaki zostaną przeznaczone pożyczone środki. Możemy je otrzymać na różne sposoby, najczęściej pożyczka jest udzielana w postaci gotówkowej.

Warto jednak przy wyborze tej formy zobowiązania finansowego dokładnie zapoznać się z wszelkimi zasadami na jakich jest udzielana pożyczka. Może się bowiem okazać, że koszty prowizyjne spowodują, że w dłuższej perspektywie czasowej jej zaciągnięcie narazi nas na spore straty pieniężne.

Przeczytaj poprzedni wpis:
zmartwiona para
Pożyczki bez zdolności kredytowej

W dzisiejszych czasach prawo bankowe bardzo wyraźnie określa, komu banki mogą udzielić kredytu, a kto jest z grupy potencjalnych kredytobiorców...

Zamknij