Skorzystaj z jednej z najlepszych firm pożyczkowych na rynku:

Jeśli nie wiesz co wybrać, to sprawdź aktualny --->Ranking szybkich pożyczek

Czym są finanse osobiste

Finanse osobiste to hasło, które od wielu lat krzyczy do nas z nagłówków artykułów, okładek książek i tytułów podcastów. Termin ten stał się tak popularny, że znajdziemy dziś wielu specjalistów i doradców finansowych, którzy trudnią się właśnie tą wąską działką finansów. Finanse osobiste to ogólny termin określający wszystkie działania związane z pieniędzmi, przeznaczonymi na cele prywatne.

Świadomość finansowa ludzi na całym świecie rośnie z roku na rok. Każdy z nas powinien zainteresować się (a najczęściej także nieco „posprzątać”) własnym finansowym zapleczem.

Finanse osobiste – jak je rozumieć

Jeszcze do niedawna szczegółową analizą płynności finansowej, spisywaniem wydatków i planowaniem kolejnych kosztów zajmowały się głównie firmy i duże instytucje. Oczywiście spora część osób fizycznych również starała się zapanować nad swoimi pieniędzmi, jednak na rynku brakowało fachowych publikacji, a internet milczał.

komputer

Rozwój tej branży rozpoczął się dopiero kilka lat temu. Początkowo nieśmiali blogerzy i trenerzy finansowi zaczęli coraz śmielej działać na szeroka skalę. Dziś – w 2020 roku – możecie zapisywać się na szkolenia i kursy, webinary oraz warsztaty finansowe. Mamy zajęcia skierowane do kobiet, szkoły finansowe dla dzieci i młodzieży oraz te, których głównym celem są seniorzy.

Każdy może dziś zdobyć wiedzę niezbędną do poprawy kondycji swoich finansów.

Finanse osobiste – jak je poprawić

Jeśli w głowie zadajesz sobie to pytanie, to prawdopodobnie wiesz już, że na Twoim koncie dzieje się coś niepokojącego. Bardzo dobrze – zauważenie problemu (najlepiej we wczesnych fazach rozwoju) jest pierwszym krokiem na drodze do finansowej zaradności.

Jeśli wydatki przeciekają Ci przez palce, co chwila atakują Cię nieprzewidziane koszty, a Twój budżet balansuje na dwóch kartach kredytowych i debecie, powinieneś przede wszystkim zbadać wszystkie wycieki.

Stwórz budżet

Powtarzanie w kółko tego samego może wydawać się nudne, jednak prowadzenie budżetu to podstawa i pierwszy krok w walce z problemami. Oczywiście nie oznacza to, że jeśli Twoje finanse mają się dobrze, to absolutnie nie ma potrzeby, by je kontrolować. Wręcz przeciwnie – prowadzenie budżetu domowego pomoże wygenerować więcej nadwyżek i zbadać „przecieki”, które są na tyle małe, że nie zauważasz ich na co dzień. Przyznaj – poświęcenie kilku minut dziennie w zamian za 100 czy 200 zł więcej miesięcznie jest naprawdę opłacalne.

klawiatura

Szukaj alternatyw

Człowiek dbający o swoje finanse osobiste, nigdy nie przestaje szukać możliwości do wydawania mniejszej ilości pieniędzy. Oznacza to, że Twój korzystny abonament na telefon czy internet, z którego korzystasz od trzech lat, może być już dzisiaj skrajnie drogi i nieopłacalny. Nie dowiesz się tego jednak, jeśli nie będziesz trzymał ręki na pulsie.
Nie musisz stawać się specjalistą od wszystkiego, ale szybkie przejrzenie konkurencyjnych ofert co kilka miesięcy nie zajmie Ci wiele czasu.

Zdobywaj wiedzę

W każdej księgarni, usłudze abonamentowej z e-bookami i w każdej bibliotece (za darmo!) znajdziesz dziś stosy publikacji dotyczących finansów osobistych. W internecie czeka na Ciebie jeszcze więcej darmowych materiałów, które możesz przyswoić w kilka chwil. Człowiek świadomy finansowo nigdy nie przestaje się kształcić. Cały czas szuka nowych możliwości i stara się jeszcze lepiej wykorzystywać pieniądze, które ma na swoim koncie.

Przewiduj

Ile razy dałeś zaskoczyć się wymagającemu ubezpieczeniu na samochód, wycieczce szkolnej dziecka czy corocznej dopłacie do rachunków za wodę? Nawet, jeśli klniesz wtedy jak szewc, dobrze wiesz, że pretensje możesz mieć wyłącznie do siebie. Były to wydatki, o których łatwo zapomnieć – to prawda. Mimo wszystko, prowadząc budżet, możesz zaplanować większość kosztów ze sporym wyprzedzeniem. Jeśli w listopadzie bieżącego roku opłacisz OC – ustaw sobie przypomnienie na październik roku następnego. Jedno zaskoczenie mniej.

Finanse osobiste – uwaga na oszustów

Swobodny dostęp do wszelkich materiałów ma też swoje minusy. Każdy z nas może wejść do dowolnej księgarni lub wpisać adres dowolnego bloga i czytać do woli – to prawda. Niestety oznacza to, że każdy – nawet ten, kto zdecydowanie nie powinien – może dzielić się swoją wątpliwej jakości wiedzą.

kobieta w łóźku

Właśnie dlatego istotne jest, by każdy z nas potrafił przefiltrować wartościowe materiały od bezsensownej paplaniny i niebezpiecznych rad. Z początku może wydawać się to trudne, jednak z czasem taka umiejętność przyjdzie sama. Pamiętaj: zawsze warto jest skonfrontować każdą informację za pomocą kilku źródeł i samemu wyciągnąć w wnioski. Ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie.

Podsumowanie

Finanse osobiste to wyjątkowo ciekawa działka ekonomii. Zazwyczaj nie ma tutaj wielkich pieniędzy, są natomiast wielkie emocje. Wielkie, bo dotyczą naszych, ciężko wypracowanych pieniędzy. Zdecydowanie warto iść z duchem czasu i poświęcić kilka godzin miesięcznie na rozwój na tym polu.

Przeczytaj poprzedni wpis:
waiting
Szybki kredyt bez zdolności kredytowej dla każdego? Jak nie dać się oszukać

Kredyty bez zdolności kredytowej to jedna z najczęściej wyszukiwanych w wyszukiwarkach fraz związanych z finansami. Zapotrzebowanie na tego typu usługi...

Zamknij